Adekvatna nega kože – pomoć u borbi protiv atopijskog dermatitisa
- Atopijski dermatitis je izuzetno česta pojava kod dece i najčešće oboljenje u dečijem uzrastu, od kojeg pati čak 20 odsto najmlađih širom sveta[1]
- U poređenju sa ostalom decom, mališani sa atopijskim dermatitisom prosečno spavaju 60 minuta kraće[2].
- Roditelji se za miran san bore na brojne načine, nekada čak i uz pomoć dugih vožnji kolima, Mocartovih melodija, latino hitova, ili zvuka fena!
- Adekvatna nega kože može da poboljša kvalitet života dece sa ovim oboljenjem, pokazuje istraživanje koje je sproveo La Roche-Posay
Atopijski dermatitis je izuzetno česta pojava kod dece i najčešće oboljenje u dečijem uzrastu, od kojeg pati čak 20 odsto najmlađih širom sveta. U poređenju sa ostalom decom, mališani sa atopijskim dermatitisom prosečno spavaju 60 minuta kraće. Atopijski dermatitis se često pominje kao prepreka za san dece i roditelja, jer on kod mališana uzrokuje svrab i češanje, što ometa kako dragocene mirno prospavane noći, tako i detetov društveni život ili uspeh u školi. Upravo zato, La Roche-Posay je sproveo prvo ispitivanje koje pokazuje u kojoj meri atopijski dermatitis utiče na kvalitet života mališana, te koliko adekvatna nega kože može da pomogne smanjenju njegovih simptoma. U okviru ovog istraživanja, otkriveno je da deca sa kožom sklonom atopijskom dermatitisu prosečno spavaju sat vremena manje u poređenju sa decom koja nemaju ekcem. Rezultati su pokazali i da otprilike 9 od 10 pacijenata sa atopijskim dermatitisom ima probleme sa spavanjem, a četvrtina njih noć provodi češući se.
Kako veza između problema sa spavanjem kod dece i atopijskog dermatitisa nije uvek očigledna, La Roche-Posay pomaže u edukaciji roditelja i podizanju svesti o ovoj temi putem kampanje „Sleepikar“, koja ih podstiče da podele svoja iskustva i anegdote o najčudnijim stvarima koje su činili kako bi uspavali svoje mališane. Ovim povodom, organizovan je drugi La Roche-Posay Dermclass, koji je okupio mame i tate influensere, ali i doktore, vaspitače, glumice, novinare, muzičare i dizajnere. Oni su razmenili najluđa iskustva uspavljivanja dece, razmatrajući i metode koje su njihovi pratioci podelili na društvenim mrežama. Neke od njih mogu da budu i zanimljiv savet za buduće roditelje – puštanje zvukova fena ili aspiratora, Mocarta, pa i prenosa fudbalske utakmice, đuskanje uz latino hitove, vožnja autom ili čak vozom od Beograda do Sremskih Karlovaca, recitovanje poezije i čitanje priča…