U situaciji u kojoj ni svet ni obrazovanje nisu imali izbora zbog pandemije koronavirusa na velikom ispitu bile su srednje stručne škole, naročito umetničke i medicinske, koje imaju mnogo prakse
Iako je do pre samo pola godine i učenicima i nastavnicima bilo nezamislivo da uče i rade van učionica i školskih klupa, tokom vanrednog stanja svi su bili su prinuđeni da nastavu, ali i proveru znanja, organizuju onlajn. Da ovakav vid učenja može da bude jednako kvalitetan kao i redovna nastava u školi, pokazali su učenici i nastavnici Beogradske umetničke škole za dizajn i nove medije nedavnom izložbom u Kući kralja Petra.
Naime, u situaciji u kojoj ni svet ni obrazovanje nisu imali izbora zbog pandemije koronavirusa, na velikom ispitu bile su srednje stručne škole, naročito umetničke i medicinske, koje imaju mnogo prakse.
Prof. dr Zoran Jovanović, osnivač obrazovnog sistema Akademija „Dositej“, u okviru koje rade i Beogradska umetnička škola za dizajn i nove medije, ali i Srednja medicinska škola, u razgovoru za „Alo!“ kaže da je onlajn nastava ovim učenicima i profesorima omogućila kvalitetniji rad.
– U našoj školi, u kojoj učenici rade za štafelajima u ateljeu, po živom modelu, a profesori im na licu mesta koriguju radove, zajedničkim snagama zaposlenih i đaka nađena su veoma kreativna rešenja za učenje na daljinu. Oni su toliko kvalitetno radili onlajn, da im je to čak, kako mi kažu, otvorilo nove kreativne prostore i poboljšalo kvalitet rada. Tome najbolje svedoči i završna godišnja izložba, koja je ove godine održana u jednom od najreprezentativnijih beogradskih izložbenih prostora – Kući kralja Petra Prvog na Senjaku. Tu su bili izloženi radovi koji su nastali u vanrednim okolnostima, a koji su prema rečima svih prisutnih izgledali akademski – objašnjava Jovanović i dodaje da su slično radili i učenici Srednje škole „Dositej“ i Medicinske škole, koji su tokom vanrednog stanja imali mogućnost da se sretnu sa realnim životnim i medicinskim problemom – pandemijom, te shvate kako se organizuje zdravstveni sistem.
POD OKRILJEM AKADEMIJA DOSITEJ JESTE:
011/323-55-00
VISOKO OBRAZOVANJE KONKURS ZA UPIS NA LINKU: https://vsdositej.edu.rs/wp-content/uploads/2020/06/konkurs5620.pdf
- VISOKA SKOLA AKADEMSKIH STUDIJA DOSITEJ SA DVA STUDIJSKA PROGRAMA OSNOVNIH I MASTER AKADEMSKIH STUDIJA
*OAS EKONOMIJA
*MAS EKONOMIJA
*OAS INFORMATIKA
*MAS INFORMATIKA
VISOKO OBRAZOVANJE KONKURS ZA UPIS NA LINKU:
http://www.vbs.edu.rs/fajlovi/Konkurs2020.pdf
- VISOKA BRODARSKA ŠKOLA AKADEMSKIH STUDIJA SA TRI STUDIJSKA PROGRAMA
*OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJA SMER NAUTIKA,
*OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJA SMER BRODOMAŠINSTVO, *MASTER AKADEMSKE STUDIJA SMER LUČKI MENADŽMENT
SREDNJOŠKOLSKO OBRAZOCANJE , UPIS TRAJE DO 31.08.2020.
3. SREDNJA SKOLA DOSITEJ
- EKONOMSKI TEHNIČAR
- TURISTIČKO-HOTELIJERSKI TEHNIČAR
- PRAVNO-POSLOVNI TEHNIČAR
- OPŠTA GIMNAZIJA
- FILOLOŠKA GIMNAZIJA
- GIMNAZIJA DRUŠTVENO-JEZIČKOG SMERA
- BEOGRADSKA UMETNIČKA ŠKOLA ZA DIZAJN I NOVE MEDIJE
- LIKOVNI TEHNIČAR OPŠTI SMER
- GRAFIČKI FIZAJN
- INDUSTRIJSKI DIZAJN I ENTERIJER
- DIZAJN TEKSTILA/KOSTIM
- TEHNIČKA ŠKOLA
- RAČUNARSKA GIMNAZIJA
- ELEKTROTEHNIČAR INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA
- ADMINISTRATOR RAČUNARSKIH MREŽA
- ELEKTROTEHNIČAR RAČUNARA
- KUVAR
- SREDNJA MEDICINSKA SKOLA – SA IZDVOJENIM ODELJENJIMA U BORU, PIROTU, NOVOM PAZARU, ALEKSANDROVCU, POŽEGI
- MEDICINSKA SESTRA TEHNIČAR
- MEDICINSKA SESTRA VASPITAČ
- FIZIOTERAPEUTSKI TEHNIČAR
- FARMACEUTSKI TEHNIČAR
- LABORATORIJSKI TEHNIČAR
- ZUBNI TEHNIČAR
Akademija „Dositej“, koja je jedan od većih obrazovnih sistema u Srbiji, u svom sistemu ima Visoku školu akademskih studija, koja školuje IT stručnjake i ekonomiste, Visoku brodarsku školu, Srednju školu „Dositej“, Medicinsku srednju školu, Tehničku školu i Beogradsku umetničku školu za dizajn i nove medije. Svi oni, zahvaljujuću sopstvenim platformama, još u prvim danima vanrednog stanja radili su bez ikakvog zaostajanja, jedina razlika je što, kao i svi u Srbiji i većem delu Evrope, nisu išli na nastavu u škole i na fakultete, već su radili od kuće.
– Prvo da kažem da je naša prednost to što smo bili spremni. Mi smo spremali materijale u elektronskoj formi i razvijali internu platformu, kojoj je i pre pandemije mogao da pristupi svaki student i učenik koji je imao šifru, tako da kada je proglašeno vanredno stanje, mi smo već imali gotove platforme, neke smo proširivali i dodavali učionice, ali su i profesori, i učenici, i studenti već bili spremni da ih koriste i nije bilo tehničkih problema. Operativno je samo nadograđeno to što smo sada dodavali sadržaje za redovnu nastavu – ističe prof. dr Jovanović i dodaje:
– Važno je reći da u našem sistemu imamo i IT fakultet, kao i Tehničku školu, koji upošljavaju profesore sa vrhunskim znanjima iz IT tehnologija. Naravno da su se svi uključili i naša nastava onlajn je krenula dan posle proglašenja vanrednog stanja.
Školarina ostaje ista
Prof. dr Jovanović kaže da se školarina neće povećavati, iako posla za nastavni kadar ima mnogo više.
– Prelazak na onlajn nastavu traži daleko veće angažovanje profesora jer ono što je u redovnim uslovima bilo predavanje za 20 učenika ili studenata sada mora da se radi sa svakim posebno. Svaka konsultacija, seminarski ili domaći rad i svako pitanje sada moraju da se pišu i odgovara se svakom pojedinačno, posao se predavačima veoma razgranao, postao složeniji, zahteva mnogo više rada, dostupnost praktično 24 sata – objašnjava on.
Najtraženiji IT stručnjaci i medicinske sestre
Da mladi danas mnogo više nego ranije prilikom odabira škole prate zahteve tržišta, potvrđuje i prof. dr Jovanović.
– Najtraženiji su smerovi na Visokoj školi za IT, jer nije tajna da nemamo dovoljno IT inženjera. Takođe, veoma mnogo zainteresovanih ima za Srednju medicinsku školu. Naročito je današnje vreme pokazalo značaj ove struke, a nakon završene naše srednje škole moguće je i dalje se školovati, ali i odmah se zaposliti.